Investice do markýzy se vyplatí

Léto rozhodně náleží mezi nejoblíbenější období. Každý netrpělivě očekává první sluneční paprsky. V letních měsících si zajisté rádi dostatečně užíváme slunce. Avšak všeho moc škodí. Však taková terasa či lodžie zalitá intenzivním sluncem může být naopak pohromou a zcela nepouživatelným prostorem. Efektivní řešení je pořízení adekvátní stínící techniky.
domek s markýzou.png 
Markýzy mají svou nezaměnitelnou krásu a historii. Barevné provedení je ideálním doplňkem k obchodu s výlohou. Výklopná varianta je adekvátní volbou pro zakrytí lodžie či balkonu. Předností je zajisté velmi snadná instalace, barevná pestrost a stálost.
 markýza nad květinami.jpg
Druhy a použití
 
Jedná se o stínící prvek, jenž je velmi používaný na jihu Evropy, ale své uplatnění nachází i u nás. Obecně lze rozdělit markýzy do čtyř kategorií. A to na výsuvné neboli klasické, jsou vhodné pro zastínění terasy, balkonu či otevřeného prostranství. Dalším druhem jsou výklopné, které mají postranní zdvihací ramena, která se ukotvují do stěny a poskytují stabilitu. Dále se jedná o samostatně stojící, tj. jsou jako slunečníky, jen bývají větší a mnohem pevnější. A posledním typem jsou svislé markýzy, což jsou fasádní předokenní, které jsou podobné roletám. Plní stejnou funkci, tj. zastínění oken proti slunci a částečně i proti hluku.
 
Ochrana nejen před sluncem
 
Účinná stínící technika, která poskytuje ochranu před UV zářením i slabým deštěm. Výhodou je i úspora energie, neboť příjemná teplota v interiéru je bez potřeby použití klimatizace. Předností zajisté je i velmi snadná manipulace.
markýzy k ochraně před sluncem.jpg 
Pozitivní je, že se při výrobě používá kvalitní textil vykazující specifické vlastnosti, jako je stálost barev, odolnost proti plísním a hnilobě, pevnost materiálu a vodoodpudivá impregnace.
 
Při výběru hraje podstatný význam právě vhodná volba materiálu. Látka musí obsahovat UV filtr, aby byla poskytnuta maximální ochrana.