Nebuďte (sebe)vrahem za volantem

Naprostá většina těch, kdo mají v hlavě alespoň špetku zdravého rozumu, se nevydá jen tak dobrovolně a lhostejně smrti v ústrety. A pokud se v řadách logicky uvažujících lidí přece jenom najde někdo, kdo se ze závažných důvodů rozhodne předčasně ukončit svou pozemskou pouť, neučiní tak nejspíše právě tím, že usedne za volant a pojede havarovat; protože nejde o žádnou příjemnou smrt.
přední světla oldsmobilu

Nikdo soudný také jenom tak nikoho jemu dost možná i zcela neznámého nebo naopak známého klidně i více než důvěrně nepůjde připravit o zdraví a dost možná i o život neméně nepříjemným způsobem, tedy formou automobilové havárie. A to nejenom proto, že je to trestné a jen tak někomu se za katr nechce.
Ale navzdory tomuto názoru je nejednou vlastně pravý opak pravdou. Je mezi námi mnoho těch, kdo nejednou hloupě ohrožují svůj život stejně jako život ostatních. Čímž mám na mysli ty řidiče, jimž je lhostejné osvětlení jejich vozidla.
Je dost těch, kterým vůbec nevadí, že reflektory jejich plechového miláčka svítí prachbídně, že je jejich světlo na hony daleko od ideálu. Prostě za světla, za zhoršené viditelnosti i za úplné tmy usedají do svého vozidla, nastartují a jedou. Sice nevidí nijak valně na to, co se děje před nimi, kdo ví, zda někdo pro změnu vidí jejich matné reflektory zadní, ale však ono už to nějak dopadne.
auto reflektor

A také to nejednou dopadne. Ovšem špatně.
Den co den umírají na silnicích lidé, kteří nemysleli na to, že .
Den co den se tam umírá, a to nejednou zbytečně. Jenom proto, že se někdo rozhodl ušetřit pár korun a pořídil svému autu nekvalitní zdroj světla. Namísto aby vybavil svého plechového miláčka kvalitními led žárovkami. Těmi, které odolají dokonce i možným otřesům a nárazům.
Je to smutné, ale je to tak. Na tržištích a u všemožných pochybných prodejců jsou zkrátka k mání kdejaké žárovky všelijakého původu a nejisté kvality, jež mají jenom a pouze tu přednost, že jsou o nějakou tu korunu levnější a tudíž zdánlivě výhodnější. Protože jeden na první pohled nepozná, jak tyto svítí, jak dlouho vydrží.
A je to nejednou i těchto pár korun, kvůli nimž někdo na silnici zemře. Nebo už nikdy nebude fit jako dřív. Nebo si odsedí to, že toto způsobil někomu jinému.
A co vy? Stojí vám těch pár korun za to?